Jakie oświetlenie i lampy do łazienki? Jaki stopień ochrony IP?

Jakie oświetlenie, lampy do łazienki
Strefy w łazience, stopień ochrony IP

W strefie 0, która obejmuje obszar wewnątrz wanny, brodzika prysznicowego lub w zagłębieniu, które może być wypełnione wodą, można używać tylko niskonapięciowych lampek (max. 12 V np. LED 12 V) o klasie co najmniej IPX7, gdzie X jest dowolne (czyli IP7, IP07 też będzie ok).

W strefie I, lampy sufitowe bezpośrednio nad wanną lub prysznicem (jeśli są powyżej 2.25m od podłogi i spełniają IPX5), downlighty wpuszczane w sufit nad strefą 0/I (muszą być IPX5 od dołu), specjalne lampy ścienne (jeśli są w tej strefie i mają IPX5). Najczęściej są to lampy wpuszczane lub natynkowe o minimalistycznym designie, zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach.

W strefie II, w promieniu 60 cm od krawędzi wanny, brodzika prysznicowego lub umywalki, do wysokości 2.25 m od podłogi: IPX4.

W strefie III ze względu na podwyższoną wilgotność powietrza w łazience, zaleca się stosowanie opraw o stopniu ochrony co najmniej IP21, a najlepiej IP44 (ochrona przed zachlapaniem).

Oświetlenie przy lustrze: Niezależnie od strefy (najczęściej II lub III), oświetlenie wokół lustra powinno zapewniać dobre odwzorowanie kolorów (wysoki współczynnik CRI, najlepiej powyżej 90) i odpowiednią temperaturę barwową (najczęściej neutralna biel, ok. 4000K), aby makijaż czy golenie były precyzyjne.

Warstwy oświetlenia: Warto planować oświetlenie łazienki wielowarstwowo: oświetlenie ogólne (sufit), oświetlenie zadaniowe (przy lustrze) i ewentualnie oświetlenie akcentujące (np. wnęki, półki).

Montaż: Zawsze zaleca się zlecenie montażu oświetlenia łazienkowego wykwalifikowanemu elektrykowi, który zna przepisy i zapewni prawidłowe podłączenie i bezpieczeństwo instalacji, w tym stosowanie wyłączników różnicowoprądowych (różnicówek).

Jeśli nie jesteś pewien, czy wybrana lampa spełnia powyższe wymagania, to skontaktuj się z naszymi doradcami pod adresem sklep@bylight.pl lub telefonicznie.